6 7 Eylül Olayları Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları ve Stratejileri Bağlamında (İLETİŞİM)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: İLETİŞİM YAYINLARI

Yazar: DİLEK GÜVEN

Ürün Kodu: 9789750504365

ISBN Kodu: İstanbul

Baskı Tarihi: 2009

Baskı Yeri: İSTANBUL

Sayfa Sayısı: 240

Ebat: 14x20

22.00TL 17.60TL
(%20 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

Yakın zamanda gösterime giren ve büyük ilgi çeken Güz Sancısı filmiyle bir kez daha gündeme gelen 6 7 Eylül olayları kuşkusuz Türkiye tarihine düşmüş en karanlık ve utanç verici lekelerden birisi. 

Eskilerin tabiriyle içinde 72 milleti barındıran Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin homojen bir ulus devlet olma politikası çerçevesinde vatan topraklarını Türkleştirmek adına yürüttüğü faaliyetler özellikle gayrimüslim azınlıkların aleyhine işleyen bir süreci de beraberinde getirmiş kendisinden sürekli kötülük beklenen gavur a karşı daima teyakkuz halindeki Cumhuriyet ne yazık ki zaman zaman hukukdışı yollara sapmaktan da geri durmamıştır.

İşte 6 7 Eylül 1955'te yaşananlar da basit bir tahrikle açıklanamayacak kadar planlı sistemli ve düzenli gerçekleşmişti. Yaşanan yağmalamalardan yıkımlardan talanlardan doğan maddi zarar bir yana manevi anlamda ülkenin kozmopolit yapısı bir daha geri dönülemez biçimde parçalanmış aslında buralı binlerce insan vatanlarını terk etmek zorunda kalmıştı. 

Dilek Güven olayları yaşayanlarla bire bir yaptığı görüşmeler ve daha önce yayımlanmamış arşiv belgelerine ulaşarak ortaya çıkardığı bu kitabıyla 6 7 Eylül Olayları'nı hem tekrar hatırlamamızı sağlıyor hem de olayların arka planındaki ilişkileri ortaya çıkarıyor. Unutmamak ibret almak ders çıkarmak için...

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: