Abdülhamit Gerçeği (POZİTİF)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: POZİTİF YAYINLARI

Yazar: ORHAN KOLOĞLU

Ürün Kodu: 9789756461228

ISBN Kodu: 975-6461-22-5

Baskı Tarihi: 2010

Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 567

Ebat: 13.5x21

27.50TL 22.00TL
(%20 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş
Bütün tarih kitapları, yükseliş aşamasına varmış bir toplumda lider olanları yüceltmekte yarış ederler. Devlet örgütlenmesinin düzeni öyle bir yapıya ulaşmıştır ki, kişisel yetenekleri sınırlı da olsa o kişileri zirveye çıkarır, övgüye layık gösterirler.

Mesela, tarihimizde Fatih Sultan Mehmet ile büyük bir ivme kazanan dünyanın zirvesine oturma, öyle bir yapılaşma getirmiştir ki, Sultan Süleyman üstün bir kişiliğe sahip olmasaydı bile yine övgüyle anılacaktı. Bu sebeple Kanuni olmak kolaydır...

Çöküş aşamasındaki toplumlarda ise sistemin bozukluğu, başarılı işler de yapsa liderin eleştirilmesi ve aşağılanmasından başka bir şey getirmez. Sultan II. Abdülhamid bu şanssızlığı yaşamış biridir. Toplumunun yaşamını uzatmayı başarmasının çağdaş eğitimli yeni bir nesil yetişmesini sağladığı unutulur. Diktatörlüğünün aşırılığı, o dönemde başka bir formül olmadığı unutularak şiddetle yerilir. Yapmadığı şeylerin kendisine yakıştırılmasında yerli, yabancı yarışır. Dünya tarihinin en aşağılanan hükümdarı durumuna getirilir. Bu sebeple Abdülhamid olmak güçtür.

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: