Balık Hastalıkları (Adana Nobel Kitabevi)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: ADANA NOBEL KİTABEVİ

Yazar: İBRAHİM CENGİZLER

Ürün Kodu: 9789944730105

ISBN Kodu: 9789944730105

Baskı Tarihi: 2006

Baskı Yeri: Adana

Sayfa Sayısı: 133

Ebat: 16x24

10.00TL 9.00TL
(%10 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

Su kaynakları bakımından zengin sayılan ülkemizde son yıllarda su ürünleri sektöründe belirgin bir büyüme görülmektedir. Bu büyüme olgusuna rağmen, yinede üretimimiz halen son derece yetersizdir. Balık yetiştiriciliğinde istenen düzeye henüz gelinmemiştir. Üniversitelerimizin değişik fakülte ve bölümlerinden mezun olan konuyla ilgili kalifiye elemanlar sektörün gelişimine ayrı bir ivme kazandıracaktır. Özellikle yetiştiricilik ortamlarında değişik sağlık sorunları nedeniyle oluşan ekonomik kayıpların önlenmesi; öncelikli hedefler arasındadır. Bu nedenle de konuyla ilgili öğrenci arkadaşlarımın ve üreticilerimizin balık hastalıkları konusunda son derece bilinçli olmasında yarar görülmektedir. Balık hastalıkları konusunda yazılmış Türkçe kaynakların azlığı, bu konuda karşılaşılacak önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu nedenle küçükte olsa bir balık hastalıkları kitabı hazırlama düşüncemi ancak yeni gerçekleştirebildim. Bilindiği gibi balıklarda da diğer canlılarda olduğu gibi değişik bir çok hastalık bulunmaktadır (bakteriyel, viral, mantar, paraziter). Ayrıca yetiştiriciliği yapılan balık türleri de çok farklıdır. Eğer bu iki olguyu tam anlamıyla ele alırsak, ciltler dolusu kitap hazırlamak gerekecekti. Hazırlansa bile halen haftada 2 saat teorik, 2 saat uygulaması olan Balık Hastalıkları dersinde bu konuları anlatmak olası değildi. Bu nedenle kitapta yetiştiriciliği yapılan ekonomik balık türleri ve en çok rastlanılan, ekonomik kayıplara neden olan hastalıklar öncelikli olarak ele alınmıştır. Kitabın tüm öğrencilerimize ve üreticilerimize yararlı olmasını diliyorum.
Kitapla ilgili her türlü eleştiri ve katkıya açık olduğumu özellikle belirtmek isterim.
Kitabın hazırlanmasında çok büyük emekleri olan sayın Ar.Gör.A.Argun ÖZAK ve Ş. Surhan TABAKOĞLUna teşekkürlerimi sunuyorum.
Kısa bir sürede tükenen kitabın ikinci baskısının hazırlanmasında emeği geçen Su Ürünleri Yüksek Müh. Uzman. İbrahim DEMİRKALEye, Su Ürünleri Mühendisleri Rozalin AYDIN ve Ruhay ALDIKa şükranlarımı iletmek isterim.
Saygılarımla...

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: