Bitki Biyoteknolojisi ve Genetik (Nobel Yayıncılık)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK

Yazar: NEAL STEWART

Ürün Kodu: 9786051331829

ISBN Kodu: 9786051331829

Baskı Tarihi: 2012

Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 374

Ebat: 16x24

45.00TL 40.50TL
(%10 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

Bitki Biyoteknolojisi ve Genetik kitabı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de son günlerde kamuoyunun oldukça dikkatini çeken temel bitki biyoteknolojisi ve genetikten, bitki yetiştirme ve bitki biyoteknolojisinin temelleri ve uygulamaları, tarımsal biyoteknolojide algı ve patente kadar bu konuda yetişen öğrenciler için bir kaynak ve ders kitabı niteliği taşımasının yanısıra yapılacak araştırmalara da katkıda bulunması açısından önemli bir eserdir.

Bitki biyoteknolojisi öncüleri ve öğrencilerine adanmış olan kitabın orjinal basımı incelendiğinde kendi alanında önemli çalışmalar yapmış bilim insanlarının katkılarıyla hazırlandığı dikkat çekmektedir. Ayrıca her bölümün sonunda bitki biyoteknolojisine önemli katkılarda bulunmuş ve halen bulunmakta olan bilim insanlarının “Yaşam Hikayeleri” de yer almaktadır. Kitabın çevirisinde ülkemizde araştırmaları ile bitki biyoteknolojisinin gelişmesine katkı sağlamış ve katkı sağlamaya devam eden, bu konuda öğrenciler yetiştirmiş ve bitki biyoteknolojisi dersleri veren bilim insanları katkıda bulunmuşlardır.

Bitki Biyoteknolojisi ve Genetik kitabı ülkemizde bitki biyoteknolojisi alanında yetişen lisans ve lisansüstü öğrenciler ve konuyla ilgili tüm araştırmacılar için önemli bir kaynak olarak önerilmektedir. Çeviri editörleri Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem ve Prof. Dr. Meral Yücel, 1990 yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Biyolojik Bilimler Bölümü bünyesinde bitki biyoteknolojisi ile ilgili araştırmalar yapmakta olup, 60'ın üzerinde yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmişlerdir. Ülkemiz için ekonomik önemi olan birçok tahıl bitkisine Agrobacterium aracılığıyla ve partikül bombardımanı yöntemleriyle gen transferini ülkemizde gerçekleştiren öncü araştırma grubunun liderleri olarak bitki biyoteknolojisi konusunda uluslararası hakemli dergiler ve kongrelerde yayınlanan 70'in üzerinde yayınları mevcuttur. 
 

Konu Başlıkları
Bitki Ziraati: Biyoteknolojinin Etkileri
Mendel Genetiği ve Bitki Üremesi
Bitki Islahı
Bitki Gelişimi ve Fizyolojisi
Doku Kültürü: Bitki Gelişiminin Yönlendirilmesi
Moleküler Genetik ve Gen İfadesi
Rekombinant DNA, Vektör Dizaynı ve Yapımı
Transgenik Bitkiler İçin İlgili Karakterler ve Genler
İşaret Genleri ve Promotörler
Transgenik Bitki Üretimi
Transgenik Bitki Analizi
Düzenlenlemeler ve Biyogüvenlik
Transgenik Bitkilerin Tarla Denemeleri
Tarımsal Biyoteknolojide Fikir Mülkiyeti: Açık Erişim Stratejileri
Transgenik Bitkiler Neden Tartışılıyor?
Bitki Biyoteknolojisinin Geleceği

 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: