Tarım Coğrafyası (Pegem Yayıncılık)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: PEGEM AKADEMİ

Yazar: HAYATİ DOĞANAY, OGÜN COŞKUN

Ürün Kodu: 9786053643432

ISBN Kodu: 9786053643432

Baskı Tarihi: 2012

Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 488

Ebat: 16x24

32.50TL 29.25TL
(%10 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

Tarım Coğrafyası, içerik bakımından, bir ders kitabıdır. İlk baskısı, Ziraat Coğrafyası adı ile 1984–1985 öğretim yılında, teksir ders notu olarak yayımlanan çalışma, zamanla biraz daha detaylandırılarak, 1986–1987 öğretim yılında, aynı formatta ikinci kez yayımlanmış, 1990–1991 öğretim yılında ise tıpkıbasımı yapılmıştır. Son olarak, 2007 yılında, Ekonomik Coğrafya 3: Ziraat Coğrafyası adı ile çıkan eser, o zamandan bu yana Türkiye’nin farklı üniversitelerinde de yararlanılan bir ders kitabı olarak önem kazanmıştır. 

Gerek son baskısının umulandan hızlı tükenmesi, gerekse mevcut verilerin güncellenme ihtiyacı, eldeki yeni baskının hazırlanmasını zorunlu duruma getirmiştir. Çalışmada küresel ölçekli pek çok veri kullanılmış, söz konusu verilerin hemen tamamı FAO istatistiklerinden derlenerek güncellenmiştir. Bu baskı için yapılan söz konusu düzenleme ve güncellemeler, Yrd. Doç. Dr. Ogün COŞKUN tarafından gerçekleştirilmiştir.

Eser, altı bölüm ve değişik alt başlıklardan oluşmaktadır. Tarım ve tarım coğrafyasının içeriği, tarımın anlam ve önemi, tarım kültürünün ortaya çıkışı gibi konular, giriş bölümünde ele alınmış; birinci bölüm ise tarımda doğal ve beşeri çevre koşullarının etkilerine ayrılmıştır. İkinci bölüm, buğday, mısır ve çeltik başta olmak üzere tahıl tarımı konularını içermiş, üçüncü bölümde ise endüstri bitkileri tarımı söz konusu edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümler, meyve ağacı yetiştiriciliği ile hayvancılık ve su ürünleri üretimini içerecek nitelikte hazırlanmış; altıncı ve son bölüm ise ağaç türleri yetiştiriciliği konularına ayrılmıştır. Coğrafi bir bakış açısı ile ele alınan bu konuların, daha etkili öğretimini sağlamak amacıyla, çalışma boyunca çok çeşitli görsel ifade teknikleri (harita, fotoğraf, tablo, grafik, şekil vb.) kullanılmıştır. 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: