2.Dünya Savaşı Ve Türkiye (ÖRGÜN)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: ÖRGÜN YAYINEVİ

Yazar: EDWARD WEISBAND

Ürün Kodu: 9799757651122

ISBN Kodu:

Baskı Tarihi: 2002

Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 303

Ebat: 19x13.5

15.00TL
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

İkinci Dünya Savaş sırasında Türk.dış politikasının amacı,.savaşa katılmadan Türkiyenin toprak bütünlüğünü korumak.oldu. Türk- politikasının yönünü çizenler, yabancı askerleri türk sınırlarından uzak tutarken, Türk askerleri ni de yabancı sınırlardan uzak tutmaya yönelmiş bir tara,f sızlık siyaseti izlediler. Türk önderleri, ne bir karış toprak , vermeyi ne de bir karış, daha toprak edinmeyi düşünüyor du. Türkiyeyi savaşa sürükleyecek serüvenci bir politika izlememiş, bunun yerine, bir Müttefik ya da Mihver zaferine karşı ağırlıklı olarakTürkiyenin güvenliğini sağlamayı uygun bulmuşlardı. Türkiyenin tarafsızlığı, bu bakımdan, küçük bîr devletin bağımsız bir güç olarak kendisini saldırıdan koruyup, dev ülkeler arasında bir denge öğesiolma politikasının uygulaması olmuştur.
Devlet Başkanı ve tek siyasal partinin önderi.olarak oy nadığı rolle, Ankaranın mutlak egemeni İsmet İnönü, bu uygulamanın başyöneticisi olmuştur. En önemli yardımcısı ise dışişlerinde görevli Numan Menemencioğluydu.Sınırlı bir muhalefete izin veriliyor ve Cumhuriyet Halk partisi Parlâmento Grubu, Bakanlar Kurulundaki öbür üye bakan
larla, basında ve üniversitede ileri gelen kişiler, danışmam lık görevini yerine getiriyorlardı.
Bu kişilerce çizilen politikanın yönü, Atatürkün yöneti mi altında girişilen tarihsel denemenin geleneklerini yansı tıyordu: Türkiye Cumhuriyetinin toprak bütünlüğünün do kunulmazlığı, Avrupadaki güçler dengesinin Korunması ve her türlü serüvenci politikadan uzak durulması.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: