2008 Kavşağında Türkiye (YORDAM)

Temin Süresi: 2 - 3 Gün İçinde

Yayınevi: YORDAM KİTAP

Yazar: KOMİSYON

Ürün Kodu: 9789944122344

ISBN Kodu: 978-9944-122-

Baskı Tarihi: 2008

Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 334

Ebat: 19x13

15.00TL 12.00TL
(%20 İndirimli Ürün)
0 yorum
  0 yorum  |  Yorum Yap
Dörtlü Afiş

2008 Kavşağında Türkiye farklı hükümetler tek siyaset le geçen 1998 2007 çevrimini genel siyasal ortam uluslararası ekonomik çerçeve makroekonomik politikalar dış ekonomik ilişkiler kamu maliyesi tarım sanayi enerji sektörleri eğitim sağlık sosyal güvenlik kamu yönetimi ve yolsuzluk yasal düzenlemeler gibi konu başlıkları altında irdeliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir hukuk devleti olma özelliğinin büyük ölçüde erozyona uğradığı AKP iktidarının ikinci döneminin bir başka çarpıcı yanı rejimin laik niteliğinin de yıpranmasıdır. Türkiye toplumunun son on yıllık serencamını önceki dönemlerle de bağlantılar kurarak inceleyen bu çalışmanın sermayenin sınırsız tahakkümü nü hedefleyen bir büyük harekatın ana çerçevesini politika öğelerini sınırlarını örneğin bölüşüm ilişkilerine veya siyasi iktidarla egemen sınıflar arasındaki ilişkilerin yozlaşmasına ışık tutan sonuçlarını aydınlattığını düşününüyoruz.
2008 kavşağı dünya ekonomisi bakımından sadece bir çevrimin bitim noktası değil neoliberalizm yaftası altında otuz yıldır pazarlanan pek çok reçetenin iflas ettiği bir dönemeçtir. Bugünkü çalkantı ve çöküntüler dünyada ve Türkiye'de sistemik muhalefet dalgalarının kapitalizmin özünü hedef alan biçimde evrilmesinin ön koşullarını taşıyor. Bu tür bir muhalefetin Türkiye'de emekçi sınıfların saflarında da yeni baştan kök salmasının ön koşullarından biri içinden geçtiğimiz dönüşümlerin derinliğine incelenmesi bunlara sınıf mücadeleleri bağlamında doğru teşhis konulmasıdır. 2008 Kavşağında Türkiye bu doğrultudaki bilgi birikimine katkı yapmak amacını taşımaktadır.

Bağımsız Sosyal Bilimciler
Türkiye ekonomisinin ve toplumsal dokunun çözülmesine sebebiyet veren neoliberal politikalara karşı toplumu bilinçlendirmek ortak düşüncesiyle Kasım 2000'de bir araya gelen sosyal bilimciler tarafIndan oluşturulmuştur. BSB'nin amacı günümüzde uygulanan neoliberal politikalar için öne sürülen gerekçelerin zaaflarını ve bu politikaların sonuçlarını bilimsel tahlillerle tespit etmek toplumun çoğunluğunun yani emekçilerin ihtiyaçlarına uygun politika önermeleri geliştirmek ve emek örgütlerinin toplumumuz için yaşamsal önem taşır hale gelen mücadelesini bilgi ve bilimle desteklemektir.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz: